Divlja kupina – čaj od lista i Englezi
Moderni seljaci je u najmanju ruku ne vole. Izoravaju je, pale, posipaju “Totalom”. A ona se vraća.
Turisti je opsuju kad im tokom šetnje pocepa čarape, a kad dobro rodi kunu je oni koji je beru zbog izgrebanih ruku koje nijedan sapun ne može da opere danima. A ona ćuti.
Da nema takvu životnu silu i bodlje nestala bi davno, a sa njom i još jedan “korov” vredniji od zlata.
Nećemo o ukusu, kupinovom vinu, soku i sirupu već o LISTU KUPINE. Zanimljiv je hemijski SASTAV kupinovog lista, a on odredjuje njegovo delovanje.
Sadrži preko 10% tanina, flavonoide/kempferol, kvercetin/, triterpene, organske kiseline, polifenole, vitamina C više nego u plodu, kalcijum, fosfor, bakar, magnezijum.
Nekako se uvek ispostavi da su ljudi stariji i od starih Grka i Rimljana bili pametni i imali veoma dobro znanje medicine i farmakologije, pa se eto, ništa nije u ovih 2500 godina promenilo u “INDIKACIJAMA” za primenu lista divlje kupine.
Da krenemo od TANINA.
Tanini su adstrigens ili stežuće sredstvo. Otuda i korišćenje čaja kod proliva, upala desni i paradentoze, gastritisa, grizlice na želudcu, spolja kod hemoroida kao obloga ili kupka.
Flavonoidi i polifenoli su poznata sredstva koja deluju protivzapaljenski i stimulišu imuni odgovor, a to su znali i stari Rimljani koji su legionarima kao redovno sledovanje kuvali čaj od ovog lista, da bi bili zdravi i lakše se oporavljali od napora. Slično čaju od lista maline, mada dosta slabije izraženo stimulirajuće holinergično dejstvo na uterus ranije je korišćeno za olakšavanje porođaja.
Deluje i HIPOGLIKEMIJSKI tako što povećava lučenje insulina, i sastojak je čajnih mešavina za lečenje dijabetesa.
Novija istraživanja u ovom veku sprovođena od onih koji imaju novac, resurse i dovoljno duha pokazuju dosta interesantnih činjenica.
Istraživanje iz 2009-te objavljeno u International Journal of Antimicrobial Agents tvrdi da polifenoli izolovani iz lista kupine deluju na rezistentne sojeve Helicobacter pylori, bakterije koja izaziva upalu sluznice želudca i duodenuma, kao i grizlice na ovim organima, koja se leči antibioticima na koje je ova bakterija već u preko 65% pogođene populacije otporna.
Istraživanje objavljeno 2004-te u Poljskoj izolovalo je kvercetin i kempferol, materije koje deluju protivupalno i imunostimulirajuce (Ave, stari Rimljani!).
Britansko istraživanje iz 2007-me objavljeno u International Journal of Cosmetic Science identifikuje mehanizam kojim ekstrat lista kupine deluje inhibirajuce na enzim matrixmetaloproteinazu(MMPs) . Ovaj enzim je odgovoran za reakcije kolagena kože koje stvaraju bore. Istim istraživanjem je utvrđeno antioksidativno dejstvo identicno vitaminu E. (Pozdrav za kozmetičarke XVlll I XIX veka).
Pre recepata KONTRAINDIKACIJE:
Tvrdi se da ne postoje, kao ni neželjeni efekti. Ipak…
Ne preporučuje se kod osoba sklonih opstipaciji (zatvoru), trudnicama, deci do dve godine starosti, osobama koje su imale karcinom debelog creva.
Pravljenje tinkture prepustite stručnima.
Suv list se prelije ključalom vodom, odstoji 5 minuta, odlije se, po želji zasladi i pije. Bogatstvu sastava i dejstva oponira blag ukus. Anti-age napitak.
Za indikacije gde je potrebno izraženije dejstva tanina (proliv, ispiranje usta kod upale desni, upale grla, angine, soora) prelije se ključalom vodom i stoji 15 minuta pre korišćenja.
Ovako se ekstrahuje veća količina tanina, ali je ukus više gorak.
Ohlađen skuvani list kao obloga kod hemoroida više puta dnevno po 15 minuta.
Kod paradentoze i upala desni dobar u kombinaciji sa jabukovim sirćetom i propolisom.
Skuvani ohlađen list kao obloga kod otoka lica ili podočnjaka , kao i u tretmanu bora, 2-3 puta po 15 minuta.
ZANIMLJIVOSTI
Fermentisani list divlje kupine ima isti sastav, ukus i efekat kao zeleni čaj. Za razliku od zelenog čaja nema kofein i teofilin koji u većoj količini imaju vrlo neprijatna neželjena dejstva.
Engleski običaj dodavanja mleka u čaj pored karakterističnog ukusa donosi i jednu neobičnu korist. Naime, uporedna epidemiološka istraživanja vezana za nutricionističke navike Japanaca i Britanaca, konkretno u vezi sa malignitetima jednjaka I želudca, daleko česćim u Japanu, kao i osteoporozom donela su neka korisna saznanja.
Tanini u većim količinama i u dužem vremenskom periodu oštećuju jetru i ometaju resorpciju kalcijuma i gvozdja. Ove dve nacije važe za ljubitelje čaja i tradicionalno unose veće količine ovog napitka. Dodavanje mleka u čaj, što je engleski običaj, prevodi tanine u nerastvorljiv neaktivan oblik, potirući tako njihova neželjena dejstva.
Preporučujem Japancima da se malo prave Englezi.
Izgleda da je zdravije.